1  |  školska 2018/2019. godina

Odabrani jezik: hrvatski

Postupak dodavanja vijesti na Ministarski sistem/sustav EMIS WEB

Informacioni sistem/sustav EMIS WEB je postupak dodavanja vijesti iz škola u potpunosti automatizirao. Postupak obavlja EMIS odgovorna osoba škole i svodi se na sljedeće aktivnosti:

 1. Otvoriti EMIS WEB poddomenu škole. Lista poddomena svih škola Kantona nalazi se u glavnom izborniku pod linkom "Škole",
 2. Prijaviti se na sistem/sustav,
 3. Otvoriti Listu vijesti iz škola - link "Novosti > Vijesti iz škola". Ukoliko smo prijavljeni, sistem/sustav će nam automatski prikazati tipku pod nazivom "Dodaj novu" vijest: 4. Za dodavanje nove vijesti kliknemo na tipku "Dodaj novu". Sistem/sustav nas prebacuje u formular za unos nove vijesti iz naše škole: 5. Kao što se vidi na gornjoj slici, za uspješno dodavanje nove vijesti potrebno je specifizirati pet odvojenih kategorija:
  1. Naslov vijesti,
  2. Fotografiju,
  3. Sažetak,
  4. Tekst objave i
  5. Datum objave.
 6. Fotografija je obavezna/obvezna i treba biti u formatu .jpg, .jpeg, .gif, .png ili .bmp. Ukoliko je fotografija šira od 300 piksela, sistem/sustav će je automatski re-dimenzionirati na novu veličinu sa širinom 300 piksela. Postupak će zadržati proporcionalni odnos širine i visine originalne fotografije,
 7. Voditi računa da sažetak može sadržavati maksimalno 70 riječi, a tekst objave maksimalno 400 riječi. Koliko smo unijeli riječi, kao i koliko nam je još preostalo do maksimuma, vidimo u donjem dijelu forme za unos teksta,
 8. Po potrebi, možemo promijeniti datum objave,
 9. Na kraju, obavezno/obvezno kliknemo na tipku "Sačuvaj". Sistem/sustav nas potom vraća na listu dodanih vijesti: 10. Kao što vidimo, vijest koja je upravo dodana je automatski prikazana na listi. Također, vidimo da je sustav/sistem automatski prikazao naziv i mjesto škole o kojoj je riječ.
 11. Novododanu vijest trenutno može vidjeti samo EMIS odgovorna osoba, ​obzirom da ista još nije odobrena. Zato je okvir fotografije prikazan u crvenoj boji. Ukoliko se odjavimo, vidjet ćemo da se nova vijest zaista još ne prikazuje: 12. Postupak odobravanja novih vijesti vrši Kantonalni administrator. Administrator prvo provjeri da li je novokreirana vijest napisana u skladu s Pravilima za pisanje vijesti iz škola, te ukoliko obrađuje jednu od dozvoljenih tema.  Kad se uvjeri da je sve u skladu s pravilima, istu i odobri za prikayivanje. Rezultat te akcije je da sada svi posjetioci sistema/sustava EMIS WEB mogu vidjeti i otvoriti novu vijest: 13. EMIS odogovorna osoba ima mogućnost promijeniti sadržaj vijesti isključivo iz svoje škole. Kantonalni administrator sistema/sustava može po potrebi i obrisati dodane vijesti.

EMIS DEVELOPMENT TEAM

Komentari su zatvoreni

EMIS WEB | powered by QSS Virtual Cloud | ver. 5.5.0, zadnja izmjena 28.08.2018. - hr | developed by © 2021 SB