(ocijenjeno sa 5,00 / 1 korisnika)

Google Scholar za efektivno istraživanje znanstvene literature

Google Scholar predstavlja on-line, slobodno dostupan informacijski sustav za pretraživanje znanstvenih podataka, koji omogućava korisnicima nalaženje tiskanih i digitalnih kopija članaka. Google Scholar vam pomaže da pronađete relevantne podatke iz oblasti znanstvenih istraživanja objavljenih širom svijeta.

priredio: prof. dr. Senad Burak, izvor: Google Scholar

Što je to Google Scholar?

Google Scholar predstavlja on-line, slobodno dostupan informacijski sustav (search engine) za pretraživanje znanstvenih podataka, koji omogućava korisnicima nalaženje kako fizičkih, tako i digitalnih kopija znanstvenih i strukovnih članaka. Google Scholar obezbjeđuje jednostavan način za sveobuhvatno pretraživanje i pristup znanstvenoj literaturi. Na jednom mjestu se mogu pretražiti informacije iz mnogih disciplina i izvora -  članaka, znanstvenih radova, knjiga, sažetaka i znanstvenih anliza, iz ogromnih baza  akademskih izdavača, profesionalnih znanstvenih udruženja, online repozitorija, sveucilisnih knjiznica i drugih web izvora.

Google Scholar  pretražuje širok spektar izvora, uključujući Academic Publishers, sveucilista i njihove knjiznice i baze znanstvenih podataka,  pre-print spremišta i sl. u potrazi za:

• Recenziranim člancima
• Znanstvenim tezama
• Knjigama
• Tehničkim i znanstvenim izvješcima
• Sažetcima znanstvenih članaka
• Reprints

Mada Google Scholar obavlja pretrage tiskanih i online znanstvenih informacija, važno je shvatiti da Google Scholar u suštini nije baza podataka. Baze podataka, kao što su biblioteke i slično,  su u principu zasnovane na pretplati, te omogućuju pretraživanje članaka koji su objavljene isključivo prethodno registriranim i ovlaštenim korisnicima.

Kako Vam Google Scholar može poslužiti?

Google Scholar:

• je veoma lako koristiti, naročito ako ste se ranije upoznali sa globalno poznatom Google tražilicom,
    • daje Vam neke osnovne, ali i napredne opcije pretraživanja, slično kao kod baza podataka,
    • pokušava da Vam pomogne da pronađete najrelevantnije znanstvene resurse, rangirane po relevantnosti članaka,
    • možete tražiti od Google Scholar-a da za bilo koji naslov nekog znanstvenog članka vidi koliko puta se navodi u literaturi (citiranje),
    • omogućava direktan pristup punom tekstu znanstvenih članaka ako su isti dostupni  besplatno online
    • može prikazati poveznice (linkove) sa knjiznickim katalozima (uključujući kataloge kao što je University of Illinois catalog), te Vam na taj način može pomoći da pronađete dodatne resurse koji su relevantni za dati članak.

Zašto baze podataka mogu biti bolji izbor od Google Scholar?

Baze podataka:

• obezbjeđuju fokusiranje na pretraživanje prema tematskoj oblasti,
• omogućuju korisnicima sortiranje pretražnih rezultata prema datumu i relevantnost
• omogućuju kosortiranje pretražnih rezultata rezultate prema vrsti materijala (akademski časopis, magazin, novine-newspaper, itd),
• posjeduju sposobnost da ograniče pretraživanja po raznim kriterijima,
• neće Vam naplatiti puni tekst članka u slučaju da institucija ima urednu pretplatu na datu bazu podataka.

Ukoliko ste student ili ucenik, imate pristup bezbrojnim bazama podataka koje pokrivaju širok spektar disciplina i područja koja se ne mogu efikasno uključiti u sustave kao što je Google Scholar.

Google Scholar:

• ne posjeduje jednostavan način za sortiranje članaka u listi rezultata,
• može tražiti da platite ukoliko želite da vidite puni tekst članka kojeg ste pronašli,
• jasno ne precizira koja vrsta materijala (akademskih časopisa, magazina, novina i sl) je prikazana na listi rezultata,
• pruža pun tekst nekih elektronskih tekstova, ali nije baš od velike pomoći u pronalaženju printanog članaka.

Procijenite svoje izvore: Bez obzira da li ste dobili članak iz baze podataka ili iz Google Scholar-a, pobrinite se da procijeniti da li se njegov sadržaj uklapa ono što tražite. Koji je u pitanju tip publikacije (da li je to žurnal ili časopis)? Tko su autori i koje su njihove znanstvene kredibilnosti? Kada se članak objavio? Da li informacije u članku odgovaraju Vašim potrebama?

Pitajte Vašeg knjižničara: Ako ste ikad u sumnji u pouzdanost i vjerodostojnost nekog resursa ili trebate pomoć u pronalaženju odgovarajućih znanstvenih baza podataka, ne ustručavajte se pitati Vašeg knjižničara za strukovnu pomoć.