Zanimljivosti iz svijeta znanosti, tehnike i društva

Novogodišnji običaji u svijetu 03.01.2017 18093

Stanovnici raznih država diljem svijeta prakticiraju različite i zanimljive novogodišnje običaje, kako bi im Nova godina donijela više sreće i uspjeha u odnosu na prethodnu. Navodimo primjere nekih poznatijih država koje imaju, za nas neoubičajene običaje, tijekom obilježavanja novogodišnjih praznika.

Zaslađeni sokovi povezani s povišenim krvnim tlakom 20.12.2016 14685

Česta konzumacija slatkih bezalkoholnih pića može dovesti do povišenja krvnog tlaka, upozorava skupina američkih i britanskih znanstvenika.

Oko 14 milijuna osoba ozlijeđeno zbog korištenja tehnoloških naprava 20.12.2016 10057

Zbog prekomjernog korištenja računalskih tehnoloških naprava povećava se broj ozljeda kod ljudi.  Znanstvena istraživanja potvrđuju direktnu povezanost nastalih oštećenja sa neprestanim korištenjem prijenosnika i mobitela.

Brzina kojom djeca uče jezik iznenađuje roditelje i lingviste 20.12.2016 6015

Brzina kojom djeca uče jezike uvijek iznova čudi roditelje i lingviste. Nove riječi pamte za tren, razumiju što im se govori, ali brzo usvajaju i gramatička pravila.

Zašto Zemlja prolazi kroz novo ledeno doba svakih sto tisuća godina godina? 09.12.2016 8938

Posljednjih milijun godina, na Zemlji se periodično izmjenjuju klimatska razdoblja toplijeg i hladnijeg vremena. Znanstvenicima je već neko vrijeme poznato da otprilike svakih sto tisuća godina na Zemlji zavlada ledeno doba, no do sada nije bilo jasno zašto je tome tako.

1 2 3 4 5  ...  Zapis: 1 - 5 / 916